GERIATRICKÉ  CENTRUM

Týniště nad Orlicí

Kontakt

Geriatrické centrum
Turkova 785
Týniště nad Orlicí
517 21

 

tel.: 494 371 380

tel.: 494 372 290

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

DA logo ZPDA design 2

Přihlášení

Historie vzniku Geriatrického centra

V místech, kde se postupně začalo s výstavbou se rozprostíral Mlýnský rybník. Místní vedení organizace Národního souručenství 10. 4. 1940 dalo podnět k vybudování Domu sociální péče. Do čela díla se postavil pan František Jiruška, který si vzal na starost realizaci a financování plánu. Město poskytlo pozemek, část financí a přijalo plán výstavby, přispívali i občané podle svých možností. Město Týniště otevřelo 12. ledna 1941 Dům sociální péče, skleněnou stavbu s mohutnou kulisou parku v pozadí.

Ve čtyřech odděleních budovy byla soustředěna péče o děti od početí až do jejich šestého roku, kdy nastupovaly do školy. U vchodu vítala budoucí maminky Poradna Ochrany matek a dětí, v přízemí byla prostorná místnost mateřské školy, v 1. poschodí místnost s postýlkami pro batolata do tří let (tzv. jesličky), kuchyň, jídelna, sociální zázemí a následně ve dvou místnostech byla umístěna malá porodnice.

Při příležitosti slavnostního otevření sociálního domu veřejně poděkoval starosta města pan Jánek všem, kteří se s nevšední ochotou zasloužili o uskutečnění tohoto díla: architektu Schovánkovi z Hradce Králové za projekt budovy, staviteli ing. Marvanovi z Hradce Králové za realizaci stavby, truhláři Suchánkovi za rychlé provedení stavebních prací truhlářských, nábytkářským firmám Horčička, Mašek, Kraus, Rydlo, Urban za dodávku vkusného vnitřního zařízení, firmě Voříšek za podporu při nákupu nejrůznějšího materiálu, zámečníku Němečkovi, klempířům Novotnému a Řehákovi, kamnáři Opatrnému, čalouníku Burešovi a dalším mistrům rozličných řemesel a firmám mimo město a konečně místnímu malíři panu Obstovi, týnišťskému „Rembrandtovi", za to, že svými krásnými výjevy z pohádek na stěnách mateřské školky dokázal zpříjemnit dětem pobyt bez maminky.

„ Činem tímto prokázalo město Týniště nejen velikou službu svým spoluobčanům, ale také celému národu. Jako první město v okrese včas pochopilo nejdůležitější příkaz doby a důstojným způsobem se postaralo, aby nejpřednější úkol národní sebezáchovy mohl být řádně plněn."

(V textu bylo použito citátů z brožurky vydané při příležitosti slavnostního otevření Domu sociální péče dne 12. 1. 1941.)

Stavba Geriatrického centra byla zahájena v září 1994 a dokončena v srpnu 1996. Svoji činnost Geriatrické centrum zahájilo v září 1996. Tuto stavbu projektoval Ateliér L a P Praha Ing. Arch. Jan Línek, provedlo ji FATO Invest a.s. Hradec Králové, investorem bylo Město Týniště nad Orlicí s finančním přispěním státu.

 

 

 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.

Právě přítomno: 63 hostů a žádný člen